Paragliding je u nás co do oblíbenosti nejdynamičtěji se rozvíjející letecké sportovní odvětví. V roce 2018 je v ČR registrováno přes 7000 platných pilotních licencí pro bezmotorový paragliding, což je oproti roku 2008 více než dvojnásobek.
Kdy, kde a jak se dá vlastně na padákovém kluzáku dostat do vzduchu?
Jsou dva základní způsoby, jak s paraglidem odstartovat. Jedním je rozběhnout se z vhodného místa na kopci a při příznivých meteorologických podmínkách pak „vysvahovat“ ve větru nebo v termických stoupavých vzdušných proudech vykroužit nad terén podobně jako to dělají třeba káňata. Druhým spolehlivým způsobem je nechat se vytáhnout speciálním zařízením -„odvijákem“ či „navijákem“. V principu jde o odvíjející se lano za jedoucím autem, které je schopno vytáhnout pilota s kluzákem na principu „draka“ během pár minut do výšky několika set metrů nad terén, kde je po odpoutání možné také případně navázat do termických proudů a pokračovat ve získávání výšky. Naviják funguje tak, že lano se naopak motorem navíjí a vytáhne pilota s kluzákem podobně jako se vlekají větroně na letištích. Tento způsob je používán v rovinách, kde není možnost startovat z kopce.
Co jsou to ty „vhodné meteorologické podmínky“? Padákový kluzák patří mezi létajícími stroji k těm nejpomalejším. Jeho základní rychlost vůči vzduchu se pohybuje mezi 35-40km/h. Něco jako svižná jízda na kole. Z toho plyne, že limitním meteorologickým prvkem pro létání na paraglidu je vítr. Při rychlostech větru přes 10m/s kluzák už není schopný dopředného letu a couvá. Dalším důležitým faktorem pro úspěšné plachtění je přítomnost stoupavých proudů. Takové mohou být způsobené buď obtékáním vzduchu přes terén (takzvané svahové proudění, kdy vzduch stoupá na návětrné straně kopců, horských hřebenů apod.) nebo termickou aktivitou (ohříváním vzduchu od sluncem prohřátého zemského povrchu, kdy se pak určitá masa takového vduchu odpoutá od země a stoupá na principu archimédova zákona v okolním chladnějším vduchu). Podstatným faktorem je tedy i slunce jako zdroj tepla a motor pro tyto termické proudy.
Jak vysoko je možné s padákem létat? V ČR je výšková hranice pro volné létání 2900m.n.m., pokud není místně upraveno jinak zakázanými letovými prostory. Na Slovensku je tato hranice o něco nižší – 2440 m.n.m.. To, jak se dostanete vysoko (i daleko), je ovšem dáno meteorologickou situací i zkušeností pilota a tím je volné bezmotorové létání tak zajímavou taktickou disciplínou. Každý den je směsicí meteorologických vlivů originální a je na každém, jak ho dokáže využít.
A kam tedy za létáním? Prohlédněte si terény, kam chodíme s oblibou létat, neváhejte a přijďte si s námi vyzkoušet létání na vlastní kůži. Nebo si udělejte jen výlet a přijďte se podívat a pokochat se padáčky plachtícími vzduchem. Naše komunita je početná a za příznivého počasí se na startu nezřídka sejdou desítky pilotů ze širokého okolí. Stačí zavolat a rádi vám povíme, kam jdeme zrovna ten den létat.
(VAROVÁNÍ!!! Paragliding jakožto zážitkový sport je silně návykový!)